Mesés passzívház óvoda Angyalföldön

Környezettudatosság már az óvodában

Az óvoda, mint a gyermekek öntudatra ébredésének első közösségi színtere talán a legalkalmasabb hely a környezet- és energiatudatos életszemlélet kialakítására. Márpedig egy vadonatúj és országosan egyedülálló passzívház óvodánál alkalmasabb terepet ilyen szemlélet-magok elhintésére keresve sem találni. Ezt a hatalmas lépéselőnyt tudja megadni a kisdedeknek az augusztus 30-án, kedden átadott Meséskert Óvoda a XIII. kerületi Kassák Lajos utcában.

Az angyalföldi Kassák Lajos utcában 1,3 milliárd forint teljes költséggel 400 férőhelyes óvoda nyitotta meg kapuit. A 16 csoportszobával rendelkező Európában is kiemelkedő színvonalú épületet a passzívház-építő múlttal rendelkező Archikon építészstúdió tervezte. A hamarosan nyugdíjas korú, 62 éves Meséskert óvoda átalakulása 2014 nyarán kezdődött. A kivitelező FK Raszter Építő Zrt. a korábbi óvodaépületet elbontva az alapoktól kezdte a munkát, melynek célja nem kisebb volt, mint hazánk első passzívház óvodájának felépítése. A 2016/2017-es tanévet indító sajtónyilvános avatóünnepségen a XIII. kerület polgármestere, dr. Tóth József vette át az épület passzívház minősítését.

- A jó várospolitika alapfeltétele a jó oktatáspolitika, amely kerületi szinten is igaz. – szögezte le a polgármester épületavató köszöntőjében. - A főváros egyik legdinamikusabban fejlődő kerületében, itt a XIII. kerületben, a kétezres évek elején az éves születésszám alig haladta meg a hatszázat. 2006 óta azonban ez a szám már csaknem a duplája, 1000-1200 között ingadozik évente. Ennek megfelelően az óvodáskort elérő kisgyermekek száma is szépen gyarapodott, amely újabb és újabb férőhelyeket kívánt a kerület önkormányzati óvodáiban is. – mondta el dr. Tóth József.

A passzívház lényege hogy minimalizálja a hőveszteséget és maximalizálja az épület hőnyereségét. Alacsony energiafogyasztás, a belső hőmérséklet egész éves állandósága, az állandóan friss, szűrt levegő, mennyezetfűtés, a rengeteg hatalmas ablak magas komfortérzetet biztosít a gyerekeknek és az óvodapedagógusoknak egyaránt. Egyes csoportszobákban kísérleti jelleggel még elektroszmogszűrő is van. A gáz nincs bevezetve és az egyetlen káros anyag, amely a szuperoviból kikerül, a szennyvíz. Az épület felülről formabedobó játékra hasonlít, a hatalmas háromszög, négyzet és kör alakú tetőablakok több méter átmérőjű biztonsági üvegfelületeken keresztül juttatják a belső terekbe a természetes fényt. A tetőkertben kialakított kültéri játszóteraszon a kiscsoportosok védett helyen tombolhatják ki magukat. Minden akadálymentes, átgondolt, a mai dizájntrendeknek maximálisan megfelelő és vadonatúj.

Ilyen környezetben a gyerekek úgy szívják magukba a környezettudatosság, az épített környezet és a vizuális kultúra iránti érzékenységet, hogy észre sem veszik. Sajnos azonban ez még nem mindenhol ilyen természetes, pedig az egész társadalom számára hasznos és biztosan megtérülő hosszú távú befektetésről van szó.

Az Ybl-díjas építész, Bálint Imre DLA által vezetett Budapesti Építész Kamara és vele együttműködésben a Magyar Nemzeti Galéria ifjúsági képzőművészeti csoportja, a GYIK Műhely, valamint az ELTE Tanító- és Óvóképző Karának Vizuális Nevelési Tanszékéből kiinduló KultúrAktív Egyesület éppen ilyen érzékenység kialakításán fáradozik országos szinten. Éppen a XIII. kerületben kezdik meg, polgármesteri jóváhagyással, a kisgyermekeket nevelő pedagógusok felkészítését arra, hogyan tudnak nyitottságot kialakítani a kicsikben a vizuális kultúra iránt.

A program során a kerület 19 óvodájának vezetője vesz részt 60 órás képzésen, ahol a GYIK Műhely munkatársai bemutatják az óvodapedagógusoknak, hogyan lehet a konstruktív elme és a kreativitás fejlesztése a kulcs a felnövő generáció szemléletének formálására.

- A másfél éves, kormányzattal egyeztetett közös munka eredménye, egy hárompilléres 25 éves kifutású, az épített környezet színvonalának emelését célzó oktatási program. Olyan program, amely célul tűzte ki a gyerekek, a pedagógusok és a pedagógusképzésben részt vevő fiatalok elérését és általuk a felnövekvő generáció, tehát a lassan teljes társadalom szemléletének megváltoztatását. – ismertette Bálint Imre. – Megalapozott munkaanyagunk, mely a minőségi épített környezet javítását célozza meg, a témában érdekelt helyettes államtitkárság szerint szakmailag támogatható, előremutató kezdeményezés. A felvázolt programok a kormányhatározatokban foglalt, minőségi épített környezet javítása érdekében végzett munka egyik pontjához, az óvodás korban végzett téri kultúra nevelés nagyobb szerepvállalásához kapcsolódnak. Ehhez a hatalmas munkához kezdünk hozzá a XIII. kerület óvodáiban.

Képek forrása: Lechner Tudásközpont / Kis Ádám

Juhász Réka